Zespół Szkół Nr 11

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Aktualności Tradycje świąteczne w Meksyku – Feliz Navidad w klasie 1c

Tradycje świąteczne w Meksyku – Feliz Navidad w klasie 1c

Drukuj

Święta meksyka,ńskieUczniowie klasy 1c po raz drugi gościli Panią Nancy Pliego Ślusarek i pana Marcina Ślusarka. Tym razem goście opowiadali o zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w Meksyku, które obchodzone są tam niezwykle uroczyście.

 

Meksykanie świętują długo i radośnie. Za początek Świąt Bożonarodzeniowych można przyjąć datę 12 grudnia – tego dnia obchodzona jest uroczystość Matki Boskiej z Guadalupe – patronki kraju. W dniach od 16 do 24 grudnia wspomina się wędrówkę Świętej Rodziny do Betlejem, tzw. Posadas. Na dziewięć dni przed Wigilią organizowane są żywe szopki. Do świątecznej kolacji Meksykanie, tak jak Polacy, zasiadają 24 grudnia. Nie robią tego jednak w momencie, gdy za oknem pojawi się pierwsza gwiazdka. Wigilijną ucztę rozpoczynają tuż przed północą. Wcześniej cała rodzina śpiewa kolędy. Państwo Ślusarek śpiewali kolędy po hiszpańsku a później, wspólnie z uczniami, po polsku. Najwięcej radości uczniowie mieli podczas zabawy w bożonarodzeniową piniatę. Rozbijanie kuli wypełnionej słodyczami zakończyło spotkanie.

Bardzo dziękujemy Państwu Ślusarkom.

 


Certyfikaty

Szkoła Odkrywców Talentów Szkoła dbająca o bezpieczeństwo Szkoła bez przemocy
Szkoła z klasą
Szkoła promująca zdrowie WF z klasą